Jak firmám šetříme náklady, aneb výroba plastových dílů v praxi.

V tomto článku Vám přiblížíme, jak může být naše služba zakázkového 3d tisku uplatněna v průmyslovém odvětví. Mnohaletá praxe ve strojírenském oboru (automotive) v kombinaci s 3d tiskem, nás definitivně přesvědčila, že 3d tisk má v tomto odvětví své právoplatné místo a co více, může firmě ve finále ušetřit nemalé náklady a čas. Jak a kde šetříme firmám náklady si uvedeme na příkladech z praxe přímo od našich zákazníků.

Využíváte ve svém oboru plastové díly, které podléhají opotřebení a je potřeba je pravidelně obměňovat (výrobní linky apod.)? Pak Vám můžeme ušetřit velkou část nákladů spojených s výrobou těchto dílů.

Princip je jednoduchý – v průmyslu je velký prostor pro šetření nákladů, pokud díly vyrobíme pomocí technologie 3d tisku. Typicky se součástky využívají ve výrobních linkách. (například přenášecí přípravky pro manipulaci s výrobky na lince)

Ve směs tyto díly firmy odebírají ve stovkách až tisících kusů – tedy malosériová výroba, což zmanená, že se je z ekonomického hlediska nevyplatí vyrábět pomocí drahé formy v kombinaci se vstřikolisem, kde se investice pohybuje v řádech statisíců korun (pouze za výrobu formy) a navíc jakákoliv změna/úprava konstrukce, je složitý a zdlouhavý proces.

Další možností výroby těchto dílů, je pomocí CNC obrábění, ale jelikož se jedná o třískové obrábění, vznikají zbytečné více-náklady na materiál a rovněž cena takto vyrobených dílů je mnohonásobně vyšší, než při vytvoření pomocí technologie 3d tisku.

Zde se nám tedy otevírá ideální prostor pro výrobu dílů pomocí 3d tisku, jaké výhody Vám tedy naše služba přinese?

  • Výhodné ceny při výrobě dílů pomocí 3d tisku.
  • Naše know-how 3d tisku ve spojení s modelováním součástek – stejně jako kterákoliv jiná technologie, i 3d tisk obnáší určitou úroveň know-how na kterou úzce navazuje způsob jakým je potřeba různé díly přizpůsobit už při samotném modelování.
  • Proces 3d tisku optimalizujeme s ohledem na cenu a životnost dílu – například díl může být jen částěčně vyplňen a přesto si uchovat dostatečnou pevnost. Optimalizací procesu snižujeme cenu dílu.
  • Rychlé změny konstrukce – jsme schopni prakticky s okamžitou odezvou upravit konstrukci dílu, například za účelem zvýšení životnosti.
  • Rychlé dodání – dodržujeme dohodnuté termíny dodání.
  • Nejrůznější typy materiálů – Nylon, ABS, ASA, PC, POM, PP, PLA a mnohé další. Sami Vám navrhneme vhodný materiál přímo pro Vaší aplikaci, tak aby vyhovoval všem podmínkám v provozu.

Příklady z praxe – od našich zákazníků

Příklad č.1

Jeden z našich zákazníků působících v automotive průmyslu, odebírá naše díly do výrobní linky, kde slouží k přenášení železných dílů. Na fotce níže můžete vidět naše testovací vzorky mezi standardními díly, které do té doby odebíral. Díl jsme vymodelovali dle zákazníkem dodané předlohy.

Jaký byl výsledek tohoto testování?

  • Životnost námi dodaného dílu v lince tvoří 95% životnosti původního dílu (materiál ABS), tedy o něco málo nižší oproti originálu.
  • Cena námi dodaného dílu je o 65% nižší, než u originálního dílu.

Výsledek pro našeho zákazníka tedy dopadl více než skvěle a šetří mu značné provozní náklady.

Příklad č.2

Druhý příklad ukazuje výrobu dílu pomocí 3d tisku trošku v jiném světle. Jedná se o chapač, který přenáší díly ve výrobní lince a jehož poloha je řízena pomocí speciální kamery.

Zákazníka dlouhou dobu trápily světelné podmínky pro kameru, která vykazovala chyby a zastavovala automatický chod linky. Důvod byl jednoduchý, do této chvíle zákazník používal železné chapače, které odrážely do kamery světlo, čímž narušovali její bezchybný chod. Nepomáhaly matné spreje ani úprava světelných podmínek uvnitř linky.

Pomohl až námi vyrobený díl z matného plastu, který ve finále zvedl efektivitu linky (díky bezchybnému chodu kamer) o úctyhodných 30%. I přestože životnost námi dodaného plastového dílu, se železnému dílu nemohla rovnat, dokázala díky značnému zvýšení efektivity linky, přínést onu přidanou hodnotu, takže i přes menší životnost přinesly firmě vyšší zisky. 

 

Chcete i Vy ve firmě přinést úsporu nákladů nebo zvýšení efektivity? Kontaktujte nás telefonicky na čísle 776 469 903 nebo nám odešlete nezávaznou poptávku. Budeme se těšit na případnou spolupráci.

[Form id=“30″]

Přejít nahoru