3d tisk vlastního 3d modelu

Stáhli jste si odněkud 3d model, který si přejete vytisknout nebo jste si vymodelovali vlastní? Neváhejte nás kontaktovat s poptávkou. Pokud ještě model nemáte, níže najdete užitečné informace kde je možné jej stáhnout nebo jak takový 3d model vlastnoručně vytvořit. 

Jak vytvořit vlastní 3d model?

3D modelovací programy se dají rozdělit na dvě základní skupiny – CAD SW pro modelování přesných dílů a součástek a potom sculptovací modeláři, kteří jsou spíše na postavičky a jiné organické tvary. Více jsme se o rozdílech i s praktickými ukázkami rozepsali v sekci o tvorbě 3d modelů, doporučujeme si rozdíly nastudovat tam. Zde se budeme rovnou bavit o konkrétních variantách programů pro oba typy 3d modelování. Doporučíme Vám volně stažitelný SW. který umožňuje intuitivní tvorbu vlastního 3d modelu.

CAD modeláři pro technické součástky

Fusion 360 Fusion 360 je velice komplexní modelovací SW. a skvělá volba pro modelování dílů a funkčních sestav. I přes své pokročilé funkce, si zachovává intuitivní rozhraní a navíc pro hobby uživatele a edukační účely je dostupný zcela zdarma. 

Tinkercad – Tinkercad je další free CAD modelář, který nemá tak pokročilé funkce jako výše uvedený Fusion 360, za to cílí na naprosté začátečníky i děti velice přívětivým uživatelským prostředím a širokou nabídkou předpřipravených 3d modelů, které můžete dále upravovat dle potřeb.

SketchUp – SketchUp je skvělý nástroj pro modelování všech druhů technických výtvorů ve free verzi navíc pracuje přímo ve vašem prohlížeči, takže nepotřebujete silný HW, stačí vám jen stabilní internetové připojení a ochota učit se. 

Sculpting modeláři pro postavy a jiné organické tvary

SculptGL – Jednoduchý sculpting modelař přímo ve vašem internetovém prohlíženi. Netřeba nic instalovat, postačí internetové připojení. Ideální na první pokusy ve světě organického 3d modelování. 

Meshmixer Meshmixer je šikovný program na úpravu stl souborů a rovněž obsahuje sculptovací prostředí pro formování libovolných objektů. Vše v jednom kompaktním balíčku a samozřejmě zdarma ke stažení. 

ZBrushCoreMini jedná se o odlehčenou free verzi velice oblíbeného profesionálního nástroje ZBrush, který je mezi sculptery hojně využíván. Pokud chcete dostat pod kůži základy sculptingu přímo z light verze profi nástroje, určitě stojí za test a ulehčí případný posun na profi verzi. 

Kde stáhnout kvalitní 3d model pro 3d tisk?

V dnešní době najdete na internetu tisíce 3d modelů pro 3d tisk ze všech oblastí – ať už jde o design, praktické doplňky nebo třeba náhradní součástky do spotřebiče. Některé jsou volně ke stažení, jiné placené. 

U všech 3d modelů byste si měli dát pozor na několik věcí, aby jejich tisk a využití bylo úspěšné:

  • Všeobecně se dá říct, že placené 3d modely jsou kvalitnější otestovanou volbou pro 3d tisk, ale i mezi modely zdarma narazíte na kvalitní modely, jen často zapadnou v záplavě všech volně stažitelných modelů.
  • Pokud má 3d model recenze ostatních tiskařů – prostudujte si jejich poznatky, jestli 3d model funguje jak má. Především u volně stažitelných 3d modelů se zaměřte na jejich kvalitu. Amatérští tiskaři často netestují důkladně své 3d modely, někdy je ani sami netisknou a rovnou nahrají na internet, takové modely nedoporučujeme tisknout. Často se stává, že pak nefungují jak mají nebo obsahují chyby.
Pokud nechcete řešit vhodný výběr 3d modelu, také nás můžete jednoduše kontaktovat s požadavkem o co by se mělo jednat a my se pokusíme pro Vás najít vhodné 3d modely pro tisk ať už volně stahovatelné nebo placené. 

Odkazy na stránky s 3d modely pro tisk (zdarma i placené)

Thingiverse tvoří jednu z největších databází, volně stažitelných modelů pro 3d tisk, na světě. Jen pozor u free modelů jak je hodnotí jiní tiskaři a zda-li plní správně účel. Mimo skvělé designy, najdete i hodně nepoužitelných.

Nás tuzemský výrobce tiskáren PRUSA má i svojí obdobu online databáze s digitálními designy. Najdete zde mnoho povedených designů zdarma a pro mnohé bude příjemným bonusem i podpora češtiny na webu. 

Na Myminifactory najdete jak free modely tak placené designy. Často postavičky pro DnD atd.. Dokonce na webu najdete i croft funding platformu, kde můžete podpořit vznik nových designu pro 3d tisk.

Cults3d je spíše online tržiště s designy ale najdete i zajímavé free modely. Najdete zde plno originálních designů od modelů, přes hračky po věci do domácnosti. Plusem je příjemné uživatelské rozhraní a přehledný výpis modelů.

CGTrader je další velké online tržiště s designy. Narozdíl od zbytku zmíněných stránek, se zde nezaměřují jen na 3d tisk ale i filmové 3d modely, herní assety atd.. Často zde naleznete profesionálně vytvořené 3d modely.

Scroll to Top