Kdo jsme?

Vývoj 3dplay v kostce (1min čtení)

Říjen 2015

Zakoupení první 3d tiskárny

Náhodou jsem narazil na téma 3d tisk v rámci řešení problému v zaměstnání a rozhodl se investovat do amatérské 3d tiskárny abych s ní zkusil vyřešit výrobu specifického dílu do práce.

Říjen 2015

Leden 2016

První úspěšná aplikace 3d tisku v průmyslovém provozu

Po desítkách hodin strávených vzděláváním se o 3d tisku, jsem aplikoval nabyté know-how v reálném provozu tehdejšího zaměstnání a vyrobil potřebnou součást – rychle a za zlomek nákladů originálních dílů. Byla to první případová studie, která v praxi potvrdila obrovský potenciál technologie.

Leden 2016

Únor 2016

Vznik 3dplay

Po nabraných zkušenostech a v praxi ověřených přínosech, jsem založil tento web a začal nabízet firmám i jedincům nabyté know-how v oblasti 3d tisku a 3d modelování. Přitom se dále vzdělával v oboru a zdokonaloval technologie a výrobní procesy. Zatím vše jako vedlejší činnosti při zaměstnání.

Únor 2016

duben 2019

Plnohodnotný Start-up

Po 3 letech 3d tisku na zakázku a reinvestování vydělaných peněz zpět do vybavení a know-how, došel 3dplay do bodu, kdy není možné ho provozovat při zaměstnání skrze enormní poptávku po našich službách a vybudovanou klientelu. Opouštím dlouholeté zaměstnání s vybudovanou technickou pozicí a naplno se vrhám do podnikání.

duben 2019

2021

Jsme tu pro Vás

Ušli jsme dlouho cestu, nabrali spousty kladných referencí a zkušeností. Ty nyní chceme zúročit pro naše zákazníky. 3D tisk je stále v mnoha oborech okrajovou záležitostí. Naší misí je to změnit a ukázat jaký má 3d tisk přesah do spousty oborů a kolik aplikací teprve čeká na to, až v nich 3d tisk bude vhodně využit. 

2021

Dlouhá verze vzniku 3dplay (5 min. čtení)

Než byl 3d tisk v „módě“

Předem se omlouvám, je to dlouhé a ukecané. 🙂 Prý takové články málokdo čte, ale přesto mi to nedá. 3D tisk je pro mě srdcová záležitost, sepsat jen v pár bodech jak to celé vzniklo je takové neosobní a to se k 3dplay nehodí, chci to tu stavět na individuálním přístupu k zákazníkům, takže tu máme obě možnosti ať si každý vybere. 

Vždycky jsem byl člověk, který raději hledal způsoby jak něco udělat, než důvody proč to nejde a do toho fanda technologií, sci-fi, aut atd.. Takový ten člověk za kterým kolegové a kamarádi chodili, když chtěli poradit co si koupit za počítač nebo např. jak rootnout androida. Konec konců, před 3d tiskem jsem několik let psal pravidelně články o Androidu/iOS na vlastní web a vybudoval mu poměrně slušnou denní návštěvnost čítající stovky unikátních návštěv denně. Vždy jsem toužil vybudovat něco vlastního od nuly a vždy jsem po práci měl takovou nějakou boční činnost, kterou jsem se bavil a při tom nějak dále vzdělával a získával cennou praxi.

Když nad tím zpětně uvažuji, asi právě kombinace těchto vlastností mě přivedla k 3d tisku a také v tehdejším zaměstnání zajistila po 4 letech praxe v těžkém provozu kariérní postup z obsluhy lisu (lisování železných dílů pro automotive), na technologa výroby a později procesního inženýra. Funny fact 🙂 – základním požadavkem této pozice byl inženýrský titul, který nemám (pouze maturita). Nicméně jsem firmě přinesl za ty roky různá optimalizační zlepšení a procesní postupy, že mi jednoduše dali šanci i bez titulu. Za což jsem jim do dnes vděčný. Nebýt všech těchto nabraných zkušeností, jen těžko by existovalo 3dplay. Proč o tom píšu, se hned dozvíte.

 

Kosmická technologie“

Z nově nabyté pozice „procesáka“ už jsem řešil, mimo jiné, i správu některých součástek a náhradních dílu ve výrobě. Když jsem v říjnu 2015 řešil v práci způsob, jak zajistit náhradní díly spotřebního charakteru do jedné z našich výrobních linek, kde originální plastové díly stály neskutečnou sumu a jejich dodací lhůty byly neúprosně dlouhé, náhodou jsem narazil na téma 3d tisk a v ten moment to vše odstartovalo. 

Měl jsem v té době povědomí o tom, co je 3d tisk a 3d tiskárna, ale stále jsem to měl podvědomě zafixováno jako nějakou nedostupnou „kosmickou“ technologii, která není použitelná v praxi a profesionální 3d tiskárny stojí tolik peněz, že bych si u šéfa neobhájil návratnost investice do takové technologie. Ale v tom jsem narazil na open source REPRAP 3d tiskárny. 

Tehdejší po domácku „bastlené“ REPRAP 3d tiskárny nebyly nic o co by firmy stály a vůbec uvažovaly o jejich plnohodnotném využití. REPRAP tiskárny měli otevřenou konstrukci, nestála za nimi oficiální firma – pouze komunita nadšenců (což btw. PRUSA brzo změnil), chybělo plno bezpečnostních prvků, obsluha byla poměrně problematická a nabídka materiálu naprosto základní. I přesto mě, co by člověka profesně deformovaného ladit parametry výroby u velkých sta-tunových lisů na železo, uchvátila myšlenka mít takovou domácí 3d tiskárnu na pokusy – hrání a hned jsem věděl, že bych se na ní primárně pokusil vytisknout zmíněnou součást do výrobní linky našeho provozu a otestoval tak co 3d tisk dokáže v praxi a samozřejmě si vytiskl i nějaké geekovské srandičky jako postavičky atd.. Kdo by odolal?

První investice

A tím započala má první investice do REPRAP 3d tiskárny (klon první generace PRUSA MK1). Následovalo pochopení principu technologie, seznámení s ovládáním, tvorbou 3d modelů a samozřejmě obrovská spousta hodin samostudia po večerech při zaměstnání. Nicméně po nějaké době jsem se dostal do bodu, kdy jsem měl dost zkušeností na to, abych je konečně aplikoval v praxi a vyrobil jsem tak onu součást do linky z ABS plastu.

První testy v provozu dopadly nad očekávání skvěle a to vše za zlomek ceny originálního dílů a ve velice krátkém čase, to byl asi ten zlomový moment, kdy mi došlo jak silný nástroj 3d tisk je, pokud ho použijete na vhodnou aplikaci a zároveň jak málo prostoru mu mnoho oborů, kde by mohl výrazně pomoci, dává. Ale mělo to jednu zásadní chybu – měl jsem jenom jednu 3d tiskárnu a 3d tisk je pomalý proces, nebylo možné efektivně vyrábět větší dávku dílů, kterou jsme potřebovali. Potřeboval jsem další 3d tiskárnu a tak jsem investoval do další REPRAP 3d tiskárny, abych za měsíc zjistil, že to nebyla správná investice, ale vše špatné je k něčemu dobré. Tentokrát to byla konstrukce z hliníkových profilů typu REBEL II s dvěma hlavami.

 

And so It Begins…

Měl jsem „farmu“ (dvě tiskárny), know-how do začátku a ověřenou případovou studii podloženou poznatky z praxe a tak nic nebránilo vzniku 3dplay. A proč tento název? Odkazuje na původní myšlenku bavením se (hrou) 3d tiskem. Poslání je jasné – ukázat všem co maté zájem, jak může 3d tisk pomoci i Vám a to ať v průmyslu nebo mimo práci jen tak pro radost, popřípadě kombinovat účinně obojí a vzdělávat se hrou. V únoru 2016 jsem založil tento web a začal své nabyté zkušenosti nabízet i ostatním lidem a firmám. Zatím jako boční příjem při zaměstnání.

Dvě tiskárny už byl prvopočátek vytoužené farmy, jenomže mělo to zásadní háček. Byly to dvě naprosto odlišné 3d tiskárny, používající jinou hlavu, jiné průměry materiálu, jiné konfigurační parametry a v neposlední řadě jejich obsluha a opakovatelnost výroby byla poměrně nestabilní. Jelikož řízení stabilního výrobního procesu bylo mojí doménou, bylo mi jasné, že potřebuji přejít na kvalitnější unifikované řešení a právě touto dobou PRUSA startoval se svým modelem MK2, který nabízel přesně to co jsem hledal – tedy kvalitu za rozumnou cenu, stabilní opakovatelné výstupy, jednotné komponenty a pár skvělých inovací navíc, jako automatickou kalibraci nebo skvělou tiskovou podložku bez potřeby nanášet lepidlo. 3D tisk se najednou stal o něco méně náročnějším na udržení procesu výroby a člověk tak mohl obsluhovat více tiskáren najednou. Od té chvíle nabraly věci spád, nabírali jsme zákazníky, know-how a všechny vydělané peníze poctivě reinvestovali zpět do nového vybavení a postupně tak vybudovali tiskovou farmu čítající desítky strojů s veškerým podpůrným vybavením okolo.

V roce 2019 už byl z bočního výdělku nějakou dobu příjem hlavní a objem práce byl natolik neúnosný, že jsem udělal těžké rozhodnutí – opustil dlouhá léta budovanou pozici ve stabilní nadnárodní firmě a rozhodl se ponořit do nejistého podnikání naplno. Nechtěl jsem sedět na dvou židlích déle, než to bylo nutné a ta chvíle nastala. Vystoupil jsem tak z vlastní komfortní zóny, což je občas prostě potřeba pro další vývoj. Funny fact 2 – můj bývalý zaměstnavatel byl jeden z prvních zákazníků 3dplay a do dnes pravidelně využívá našich služeb. Nepopírám, že svojí roli sehrálo i štěstí na skvělé zákazníky, které máme.

 

Co dál? 

A jaká je naše vize do budoucna? Rozhodně dále rozvíjet firmu a technologie okolo, přitom vybudovat takovou zákaznickou klientelu, abychom mohli lidem supportující 3dplay externě dávat více práce a také některé zaměstnat fulltime. 3D tisk je úžasná technologie a máme před sebou vzrušující období, kdy původně nedostupné technologie 3d tisku – řádově za milióny, budou postupně dostupnější firmám i jedincům a u toho jednoduše chceme s 3dplay být a nabídnout tento servis a know-how všem, kdo budou mít zájem spolupracovat. 

I v dnešní době existuje plno firem, které mají 3d tisk za takovou „kosmickou technologii“, která jim nic zásadního nepřinese a to chceme v 3dplay změnit a ukázat, že to tak v mnoha případech nemusí být. Zároveň je ještě mnoho oborů, kde potenciál 3d tisku není využíván na plno. Spousty aplikací 3d tisku jednoduše stále čeká na to, až někoho napadnou.

Pokud jste to dočetli až sem, velice Vám děkuji, vážím si toho a pokud máte zájem se na cokoliv ohledně 3d tisku zeptat, neváhejte nás kontaktovat. Budeme se těšit.

za 3dplay Marcel Meralai
Přejít nahoru