3d tisk manžet z pružného TPU na zakázku

3d tisk manžet z pružného TPU na zakázku

Aplikace našeho 3d tisku na zakázku zahrnuje i na první pohled netradiční realizace, u kterých by si mnozí mohli pomyslet, že jednoduše není možná nebo v praxi funkční. Jednou z těchto netradičních a o to více zajímavých realizací, je i 3d tisk manžet z pružného materiálu TPU. Nahlédněte s námi pod pokličku této malo-sériové výroby. 

TPU nebo-li Termoplastický Polyuretan je bez pochyb jeden z nejzajímavějších materiálu dostupných pro FDM/FFF 3d tisk. Je to flexibilní materiál vlastnostmi připomínající gumu. Nárazem a deformací je tento materiál takřka nezničitelný a vždy po deformaci se postupně vrátí do původního tvaru. Možná ho sami používáte u vašeho obalu na telefonu nebo ho najdete na podrážce vaší boty. U TPU rozlišujeme jeho úroveň pružnosti označením Shore + písmeno stupnice a číselná hodnota, například Shore A20 bude materiál s pružností gumičky. Níže v tabulce najdete příklady těchto označení. 

Manžety mají různé využití. V průmyslu a například u automobilu mají často funkci pružné krytky mazaných rotačních kloubů, které potřebujete uzavřít před vnějšími vlivy, jako prach nebo vlhkost.  Zákazník nás oslovil s dotazem, zda-li by bylo možné vytisknout manžety na zakázku dle navrženého designu z nějakého pružného materiálu. Volba tedy jasně padla na TPU. V tomto konkrétním případě se vyrábělo z TPU s označením Shore D30, což je poměrně měkký materiál jehož povrch při dotyku připomíná spíše gumu, jak tvrdý termoplast. Tisk TPU vyžaduje přesné vedení materiálu v 3d tiskárně a odladěný proces výroby, především pak rychlosti tisku, aby byl výsledek použitelný. Některé firmy nejsou schopny tisknout tento materiál v ucházející kvalitě, ovšem my jsme se tohoto úkolu nezalekli. 

Po rozměrovém odladění vzorků, jsme měli finální díly připravené pro malo-sérií, kterou jsme pro zákazníka realizovali. Výroba byla kompletní v rámci dnů a odběry je možné plnit již od jednoho kusu kdykoliv flexibilně – dle aktuální potřeby.

Příklady využití TPU v 3D tisku:

  • Ochranné obaly na míru pro elektroniku a stroje
  • Ochranné prvky v provozu bránící úrazu pracovníků
  • Manžety, těsnící prvky u kterých je vyžadována flexibilita
  • Pružiny 
  • Silentbloky na zakázku
  • Pneumatiky pro RC modely
  • Rolny a jiné posuvné prvky
Přejít nahoru