Zmenšený model reálného výrobku – porodní lůžko pro společnost Linet

Zmenšený model reálného výrobku – porodní lůžko pro společnost Linet

V tomto článku vás necháme nahlédnout do zákulisí naší případové studie při výrobě funkčních modelů reálného výrobku – porodních lůžek společnosti Linet za pomocí našeho 3d tisku na zakázku.

Pokud hledáte originální způsob jak marketingově odprezentovat váš výrobek potencionálním zákazníkům, můžete se inspirovat naší realizovanou zakázkou, protože miniatura výrobku vždy dokáže upoutat pozornost. Zkombinujte to s funkčními klíčovými vlastnostmi modelu a máme originální recept jak řešit marketing ve 21.století.

Proč prezentovat na zmenšeném produktu místo letáku?

3D tisk posouvá hranice v tom jak lze odprezentovat váš produkt zákazníkům. Leták nebo video jsou skvělé způsoby, ale nic se nevyrovná tomu, když si člověk osahá zmenšeného kopii, která navíc funguje jako velký originál. S 3d tiskem je možné tyto zmenšené kopie vyrábět již od 1ks, sériově až po tisíce. To vše za přijatelnou cenu, kterou lze optimalizovat dle rozpočtu a můžete si být jisti, že na rozdíl od letáku, model neskončí jen tak v koši. 🙂 

Zadání zákazníka v poptávkovém řízení

Když nás zástupce značky Linet oslovil s výrobou zmenšeného modelu (miniatury) jejich nového produktu, byl kladen důraz na to abychom nejenom vytvořili věrnou zmenšenou kopii reálného produktu včetně barev, ale především do ní dokázali přenést její klíčovou funkčnost. Porodní lůžko společnosti Linet je velice variabilní a jednoduše polohovatelné v mnoha kombinacích. Zákazník pak chtěl především vyzdvihnout jednoduchou polohovatelnost středové části sedáku, který je zavěšen na nezávislém ramenu. Na videu níže se můžete podívat jak lehátko AVE 2 funguje v reálu, především jak pak funguje ona středová část lehátka (čas 0:40), kterou jsme měli za úkol přenést do zmenšeného modelu.

Tvorba designu pro 3d tisk

Od zákazníka jsme obdrželi CAD 3d modely reálného lůžka a začali jsme na jejich základě tvořit design, který bude možné vyrábět pomocí 3d tisku.

Klíčové body při tvorbě designu:

  • Přenést do modelu design reálného produktu.
  • Optimalizovat design, aby bylo možné jej sériově vyrábět pomocí 3d tisku.
  • Počítat v designu s více barevnými variantami lůžek.
  • Přenést do modelu klíčové funkce lůžka – polohovatelné části.

Aby bylo možné vyrábět pohyblivý model lůžka snadno, bez dalšího manuálního skládání pohyblivých částí do sebe, při designu jsme vymysleli systém kloubů, které jsou funkční hned po 3d tisku. Není třeba dalšího skládání, design je navrhnutý pro přesný 3d tisk a tolerance v něm se pohybují v řádu desetin milimetru. Na našich videích níže vidíte základnu s ramenem pro sedák i opěrku, která po dočištění od podporového materiálu je pohyblivá bez jakéhokoliv skládání dílů do sebe. Toho je možné dosáhnout pouze s technologií 3d tisku, kdy se při vrstvení materiálu rovnou staví i všechny potřebné klouby a otvory. Zajištění krajních pozic ramene jsme pak vymysleli skrze neodymové magnety. 

Sedák s pohyblivým ramenem po 3d tisku

Opěrka lůžka s polohovatelnými nožními opěrkami po vytažení z 3d tiskárny

U nožních opěrek se dokonce povedlo vyrobit vnitřní dorazy, které zajišťují, že se nožní opěrka při otočení zastaví na krajní pozici – jako u reálné předlohy. 

Výroba prototypu a sériová výroba

Po tvorbě odladěného designu jsme přešli na vzorky finálních modelů, které jsme si odsouhlasili se zákazníkem. V prototypové fázi, měl model na zadní straně 3d tisknutý QR kód, který odkazoval na produktovou stránku lůžka, ale při sériové výrobě, jsme se přiklonili ke klasické nálepce, která splní účel stejně a nákladově vyjde lépe. 

Barevná kombinace nakonec vyhrála v růžové variantě, ale model byl navržen tak, aby se dal do budoucna vyrábět i v dalších barvách – například oranžové variantě. Vyráběli jsme z materiálu PLA, co je eko plast rostlinného původu (více o ekologii a 3d tisku zde). V tomto případě přímo od kvalitního tuzemského dodavatele Plasty Mladeč.

Celkový počet vyrobených lehátek byl přes 150ks a lehátka byla expedována do EU a také do USA. Vývoj zabral měsíc a sériová výroba 2 měsíce. Tímto děkujeme společnosti Linet za možnost realizovat tento zajímavý projekt a přejeme mnoho úspěchů do budoucna.  

Přejít nahoru