Výroba náhradní dílů pomocí 3d tisku – kdy se vyplatí a jaké přináší výhody?

V tomto článečku si rozebereme kdy má smysl využít 3d tisku k výrobě nejrůznějších náhradních dílů a součástek z plastu a kdy naopak smysl rozhodně nemá.

Kdy nemá smysl díl vyrábět na 3d tiskárně? 

V zásadě se dá říct, tam kde se díl masově vyrábí přímo výrobcem, tak bude jeho cena s největší pravděpodobností menší, jak při vytvoření pomocí 3d tisku. Nicméně existují výjimky, kdy originální díl z druhovýroby výrobce mnohonásobně převyšuje cenu, na kterou byste se dostali pomocí naší služby 3d tisku. Typicky některé díly do automobilů mají ceny posazeny tak vysoko, že vyjde levněji model vymodelovat podle původního dílů (třeba poškozeného) a vyrobit na 3d tiskárně.

Jak poznat, kdy naše cena vytisknutého dílu bude nižší jak z druhovýroby?

Úplně nejjednodušší je napsat nám mail na info@3dplay.cz, přiložit do přílohy fotky dílu (nejlépe i foto kam díl patří) a my vám dle složitosti a velikosti dílu, odhadneme jeho cenu pro vyhotovení.

A co kvalita dílu – mohu se spolehnout na stejnou kvalitu, kterou nabízí originální výrobce?

Vždy sejde na konkrétním případu a způsobu jakým bude díl namáhán, na to se Vás zeptáme a i s ohledem na toto vybereme vhodný materiál pro výrobu dílu. Obrovskou výhodou 3d tisku je fakt, že díl nemusíme udělat stejně jako ho dělá výrobce, naopak můžeme ho navrhnout konstrukčně lépe s ohledem právě na slabá místa, která jsou náchylná na mechanické poškození, tak abychom maximálně zvýšili jeho životnost oproti původnímu dílu. Zkuste se zamyslet opačně – máte jistotu, že originální díl který koupíte zase po nějaké době nepraskne když ho dělá stejný výrobce (popř. druhovýroba) a má naprosto identickou konstrukci?

Dobrým příkladem jsou dvířka od myčky nádobí ZANUSSI. Původní dvířka praskly mechanickou únavou v místě, kde výrobce šetřil výrobní náklady na materiálu a tím ubral na tuhosti celé konstrukce dvířek. S ohledem na to jsme naše dvířka v tomto místě udělali tužší a tím pádem mnohem odolnější proti mechanické únavě.

Kdy se tedy vyplatí udělat náhradní díl za pomoci 3d tisku?

  • V případech kdy originální díl opakovaně selhal kvůli konstrukční vadě.
  • U dílů, kde cena originální náhradního dílu převyšuje cenu na kterou bychom se dostali za pomoci 3D tisku.
  • V případě kdy originální díl již nelze sehnat.

Orientační cena provedení dílu

Co zahrnuje:

  • Vymodelování dílu podle originálu
  • Případná úprava dílu – posílení slabých částí
  • Výběr vhodného materiálu pro 3d tisk dané součásti, tak aby materiál vyhovoval nárokům na funkčnost.
  • 3D tisk dílu na 3d tiskárně

Níže je součástka do motorové pily, která se již nedá sehnat, jelikož je mechanicky namáhána, musela být vytisknuta z pevného materiálu. S cenou jsme se dostali na 700kč –  v této ceně je zahrnuto modelování dle předlohy, 3d tisk dvou kusů + poštovné (nad 700kč u nás zdarma).

 

 

 

Přejít nahoru