3D tisk a recyklované plasty - EKO udržitelnost na obzoru?

V první části článku o ekologii a 3d tisku jsme si porovnali 3d tisk a třískové obrábění. Pokud jste ho nečetli, doporučujeme to napravit zde. 

V této druhé části se zaměříme na 3d tiskové materiály, odborně nazývané filamenty. Jedná se plastové struny, ze kterých tisknou FFF a FDM tiskárny. V dnešní době představuje FFF/FDM metoda 3d tisku nejrozšířenější metodu 3d tisku. Proto se nabízí otázka – existují ekologické plasty jako filamenty pro 3d tisk? Rychlá odpověď – ano, ale pojďme si to rozepsat na konkrétních případech.

5 min čtení

PLA (polylactic acid nebo také kyselina polymléčná)

Pro laickou veřejnost asi nejrozšířenější pojem pro ekologický 3d tiskový materiál je PLA. PLA je zkratka pro kyselinu polymléčnou. Jedná se o plastickou hmotu, která se může získávat z kukuřičného škrobu, brambor nebo cukrové třtiny. Nejde tedy o plast vázaný na fosilní paliva. Jeho rostlinný původ z něj dělá nejrozšířenější ekologickou variantu bioplastu pro 3d tisk.

U PLA se také často setkáte s poučkami, že ho lze rozložit do kompostu, což by z něj mělo dělat ještě ekologičtější variantu. V těchto případech se ale často jedná o nešťastnou interpretaci převzatých informací. PLA se ve vašem domácím kompostu nerozloží. Rozložit PLA je možné pouze v průmyslových kompostárnách, které umí navodit specifické podmínky pro rozklad bioplastů.

PLA je skvělá volba pokud chcete tisknout pohledové díly, málo namáhané mechanické díly nebo prezentační modely. My jej často využíváme pro dekorace a modely. Největší nevýhodou PLA je nízká teplotní odolnost, kdy se cca kolem 50°C může začít plasticky deformovat. Ale i zde vývoj PLA filamentů prodělal velký pokrok a na trhu již máme PLA filamenty s dvojnásobnou teplotní odolností.

Recyklovatelné filamenty

U 3d tisku a otázky recyklovatelnosti materiálu se nabízí otázka jak je to se znovu-použitím starých plastů pro 3d tisk, kdy bychom mohli zrecyklovat plastový odpad do nového 3d tiskového materiálu, se kterým mu vdechneme nový život.

Přesně tímto tématem se v dnešní době úspěšně zabývá několik výrobců filamentu, kterým se daří recyklovat odpadový plast do 3d tiskového materiálu. Jedním takovým příkladem je česká firma Eko MB, která umí recyklovat výše zmiňované PLA a také PET. Dle jejich informací jsou produkované filamenty 100% recykláty. Jak asi sami správně tušíte, PET je plast ze kterého máme PET láhve. U 3d tisku se k němu často přidávají dodatečné složky pro lepší tisknutelnost a je tak označován jako PET-G. Recyklovat tedy PET láhve nebo PLA obaly je obrovský přínos pro ekologickou udržitelnost, obzvlášť když se to týká jednorázových obalů. V zahraničí můžeme odkázat např. na firmu RE-pet3d, která rovněž recykluje PET láhve do tiskových filamentů a dává tak odpadu šanci na nový způsob využití

Recyklace plastů do každé kanceláře?

Je skvělé, že existují v dnešní době firmy, kterým se daří recyklovat plasty do tiskových filamentů, ale ukážeme Vám, že lze jít ještě dále a začít recyklovat přímo u vás doma nebo ve firmě.

Existují firmy jako 3devo, které jdou v otázce výroby a recyklace filamentů ještě dále a vyrábějí stroje, které Vám toto umožní v kancelářských podmínkách. Konkrétně firma 3devo se zabývá výrobou malých výrobních jednotek pro výrobu filamentu, bez nutnosti vlastnit komplexní výrobní linku, jako profi výrobci filamentu. Jejich řešení je stolní přístroj, se kterým se otevírají možnosti jak vyrábět vlastní tiskové materiály anebo recyklovat zmetkové kusy. Youtuber CNC Kitchen dostal možnost otestovat jejich stroje a zrecyklovat nepodařené výtisky do nového materiálu. Výsledek je, vzhledem k domácím podmínkám, velice povedený – viz video níže.

Shrnutí 3d tisku a jeho ekologického přínosu

Závěrem tedy můžeme dodat, že ekologický trend v 3d tisku je obrovský. Od podstaty samotné výrobní metody a její šetrnosti ke zdrojům až po recyklovatelnost materiálů. Nepochybně i do budoucna budeme svědky příchodu dalších recyklovatelných materiálu a technologie, která umožní ekologičtější výrobu pomocí 3d tisku.

Scroll to Top