Jak vytvořit model pro 3d tisk? Naše tipy na nejlepší 3d programy zdarma

Chtěli byste si vytvořit vlastní model pro 3d tisk nebo jednoduše proniknout do tajů modelovacích programů, které jsou tím prvním krokem k přetvoření myšlenky na reálný předmět? V tomto článku vám doporučíme ty nejlepší 3d programy, které si navíc můžete vyzkoušet zcela zdarma. 

3D model je základní podklad pro 3d tisk. Umět alespoň základy 3d modelování je užitečná dovednost i pro hobby tiskaře. Přeci jenom 3d modelování je často to nejdražší u 3d tisku na zakázku, když se jedná o tvorbu menších náhradních dílů do domácnosti – ozubená kolečka, krytky a jiné součástky z plastu. Takže umět parametricky modelovat se vyplatí i když ještě nevlastníte 3d tiskárnu nebo to ani neplánujete. 🙂 Modelovat se dá více způsoby. Než se pustíme do tvorby prvního 3d modelu, musíme se první zamyslet co vlastně chceme vymodelovat a jaký typ softwaru k tomu budeme potřebovat. 

5.min čtení

Rozdělení 3d modelovacího sw. dle využití

V základu se budeme bavit o dvou typech 3d modelování. Oba se dost zásadně liší prostředím, ve kterém váš předmět modelujete a vyžadují odlišný přístup k tvorbě. S dostatkem zkušeností můžete kombinovat výsledky z obou typů SW v rámci jednoho projektu. 

CAD modeláři pro technické součástky

Fusion360

Fusion 360 Fusion 360 je velice komplexní modelovací SW. a skvělá volba pro modelování dílů a funkčních sestav. I přes své pokročilé funkce, si zachovává intuitivní rozhraní a navíc pro hobby uživatele a edukační účely je dostupný zcela zdarma. 

tinkercad

Tinkercad – Tinkercad je další free CAD modelář, který nemá tak pokročilé funkce jako výše uvedený Fusion 360, za to cílí na naprosté začátečníky i děti velice přívětivým uživatelským prostředím a širokou nabídkou předpřipravených 3d modelů, které můžete dále upravovat dle potřeb.

SketchUp

SketchUp – SketchUp je skvělý nástroj pro modelování všech druhů technických výtvorů ve free verzi navíc pracuje přímo ve vašem prohlížeči, takže nepotřebujete silný HW, stačí vám jen stabilní internetové připojení a ochota učit se. 

Sculpting modeláři pro postavy a jiné organické tvary

sculptGL

SculptGL – Jednoduchý sculpting modelař přímo ve vašem internetovém prohlíženi. Netřeba nic instalovat, postačí internetové připojení. Ideální na první pokusy ve světě organického 3d modelování. 

meshmixer

Meshmixer Meshmixer je šikovný program na úpravu stl souborů a rovněž obsahuje sculptovací prostředí pro formování libovolných objektů. Vše v jednom kompaktním balíčku a samozřejmě zdarma ke stažení. 

zbrush

ZBrushCoreMini jedná se o odlehčenou free verzi velice oblíbeného profesionálního nástroje ZBrush, který je mezi sculptery hojně využíván. Pokud chcete dostat pod kůži základy sculptingu přímo z light verze profi nástroje, určitě stojí za test a ulehčí případný posun na profi verzi. 

Ukázka našeho sculptu herní postavy ve VR za pomoci Oculus Medium

Vyzkoušeli jsme si sculpting za pomoci VR a vytvořili interpretaci herní postavy ze hry Death Stranding. Model postavičky pro 3d tisk si můžete zdarma stáhnout.

Závěrem - 3d modelování není činnost pro každého, ale stojí za to ho umět.

3D modelování objektů je náročná činnost, obzvlášť pokud vám jde o tvorbu kvalitního výstupu pro 3d tisk. Pokud jste nováček, začátky mohou být poměrně krušné. Je potřeba obrnit se trpělivostí a postupně se seznámit s uživatelským prostředím programu, jeho obsluhou a postupně se naučit využívat všechny funkce. Parametrické modelování je pro začátečníka jednoduší jak sculpting, pokud tedy začínáte od úplné nuly, doporučujeme začít s tvorbou jednoduchých dílků. Je to náročná činnost, ale rozhodně to stojí za to, naučit se ji, pokud chcete s 3d tiskem více pracovat. Pokud nechcete tvorbou modelu ztrácet čas, můžete napsat nám – vytvoříme 3d model na zakázku. 

Přejít nahoru