Jak si zobrazit miniaturu STL v průzkumníku souborů Windows?

Možná se vám také někdy stalo, že jste se složitě orientovali ve vaší složce s STL soubory k 3d tisku. Ačkoliv se dobře pojmenované 3d modely dají poměrně jednoduše filtrovat, ne vždy musí mít vše správné pojmenování a pokud je STL souborů ve složce více, ztratit se v tom dá poměrně snadno. Člověku pak nezbývá nic jiného, než postupně soubory otevírat v SW, který jej podporuje a složitě tak najít to, co hledáte. 

Ovšem existuje jednoduché řešení, které podstatně zrychlí a ulehčí orientaci v STL souborech. Proto pro vás máme v tomto článku návod jak si aktivovat miniaturu STL 3d modelů přímo v náhledu průzkumníku souborů Windows nebo Linuxu. V tomto článku si ukážeme verzi pro Windows. Celá instalace nezabere déle jak 5 minut a podstatě to ulehčí správu vašich souborů.

Program STL-Thumb

K zobrazení STL souborů v průzkumníku Windows souborů použijeme program s příznačným jménem STL-Thumb (thumbnail předklad – miniatura, pozn. autora). Jednoduchou aplikaci najdete na githubu a uživatelé Windows stahují aktuální verzi 0.4 s koncovkou exe, kterou najdete po rozkliknutí odkazu ve složce „Assets“.

STL-Thumb stahujte zde

Postup instalace programu

Jelikož se jedná o fanouškovský projekt, aplikace není oficiálně podepsaná pro Windows. Pokud používáte Windows Defender, může se stát, že vyskočí obrazovka o zabránění spuštění instalace. Je třeba instalaci ručně potvrdit dle obrázku níže. Klikněte na „Další informace“ a poté „Přesto spustit„. Nemusíte se bát, aplikace je neškodná.

 Po instalaci aplikaci spusťte a mělo by automaticky dojít k překreslení náhledů STL souborů ve vašich složkách. Pokud stále vidíte staré náhledy (ikony), přímo v prohlížeči klikněte na tlačítko aktualizace viz foto. 

Nakonec pro vás máme ještě jeden tip – pokud chcete rychle měnit velikost náhledu z detailu na velké obrázky a naopak, můžete to dělat rychle přes zkratku CTRL + rolovací tlačítko myši nahoru/dolů.

Pomohl vám náš článek?

Jsme 3dplay, zabýváme se 3d tiskem na zakázku a realizujeme projekty nejrůznějšího charakteru. Pokud vás zajímá kdo jsme a co děláme, prohlédněte si naší hlavní stranu nebo náš blog s dalšími články o 3d tisku.

Přejít nahoru