Ačkoliv jsme teprve na začátku roku 2020, už teď je jasné, že se celý rok ponese v duchu boje proti pandemii COVID-19, která propukla napříč celou planetou. Nicméně těší mě, že se náš národ jen tak nedá. Jsme bojovníci, kteří se dokázali rychle zorientovat a především adaptovat a narozdíl od jiných států jsme velice rychle pochopili, že roušky pro všechny jsou kritické ke zpomalení šíření viru a tak začal boj, který podle všeho potrvá ještě dlouhé měsíce. Co tedy můžeme dělat dál, může nějak pomoci technologie 3D tisku v boji proti tomuto zákeřnému viru? Na tuto otázku jsem se začal ptát sám sebe, když jsem viděl, jak celá situace nabírá na otáčkách a ochranné pomůcky jsou beznadějně vykoupeny.
Článek průběžně aktualizujeme/ poslední aktualizace 14.4.2020
Očividně jsem nebyl ve světe 3d tisku sám. Stejnou otázku si položilo i mnoho dalších lidí, kteří měli technologie, know-how a ochotu pomoci v tak vypjaté situaci. A tak na Facebooku vznikla stránka 3D tiskem proti COVID-19 . V první chvíli se řešily dýchací masky a respirátory s improvizovanými filtry ze sáčků vysavačů apod.. Některé nápady, jako filtry vyšší kategorie pro potápěčské masky, se ukázaly jako velice zajímavé a smysluplné využití. Na druhou stranu se také hodně řešil tisk celých dýchacích masek. Nejrozšířenější typ 3d tisku FFF (Fused Filament Fabrication) jako forma výroby takové masky není úplně vhodný. Materiál je pórovitý, tváři nositele neforemný a tak v průběhu dýchání vzniká uvnitř masky horko, vlhko a netěsnosti, které ve spojení s pórovitostí nejsou ideálními vlastnostmi, které od takové dýchací masky čekáte. Smysl by dalo zaformování a odlévání z lepšího materiálu, ale to je koncept, který trvá chvíli odladit a čas je neúprosný, obzvlášť při pohledu na rostoucí počty nakažených. Nicméně se ukázalo, že jsou zde jiné pomůcky, které ve spojení s rouškou/respirátorem pomáhají zvýšit ochranu před šířením viru. Jak už asi tušíte, řeč je o celoobličejových štítech.
Uživatel “gizeh triana” přišel s poměrně jednoduchým a funkčních designem obličejového štítu, který neunikl pozornosti členů skupiny 3D tiskem proti COVID-19 a to včetně lidí z PRUSA RESEARCH, kteří bleskově zareagovali a přišli s vlastním designem vycházejícím z tohoto konceptu. Když jsem to viděl, bylo rozhodnuto – vyčleníme většinu výrobních kapacit 3d tiskáren na výrobu štítu a darujeme je lidem, co bojují v první linii. Objednal jsem materiál na výrobu několika desítek těchto štítů a kontaktoval kolegu z předešlého zaměstnání Jirku Šimonka, který disponoval laserem pro rychlé vyřezání štítu. I on tento nápad kvitoval a rovněž na své náklady zajistil PET folii pro vyřezání prvních štítů.
Během pár hodin jsme měli první prototyp štítu v rukou a začalo se testovat. První dvě verze štítu trpěly z mého pohledu na několik nedostatků – tlačily na spánek, bylo obtížné štít nasadit na plastovou konstrukci a v neposlední řadě gumička občas ráda při nasazování vyskočila ze zámku čelenky. Proto jsem se rozhodl, že design PRUSA přepracuji po svém. Během následujícího dne jsme měli funkční design, který řešil uvedené problémy a navíc byl materiálově i o něco více úspornější. Začala tedy sériová produkce. Do 24h od začátku produkce jsme měli hotových několik desítek štítů a tak jsme je předali místní nemocnici v Krnově a to konkrétně panu řediteli Václavcovi. Tímto samozřejmě nekončíme, štíty budeme rozdávat dále všude tam, kde je potřeba pomoci. Seznam rozdaných štítů najdete na stránce níže.
Během tohoto našeho pokusu o to přispět ke zlepšení aktuální situace a pomoci lidem v našem okolí, se ve skupině 3D tiskem proti COVID-19 začala samovolně utvářet jakási celorepubliková organizace. Jelikož tento nápad mělo více lidí, kteří chtěli pomoci ve svém regionu, začali jsme se jako tiskaři více organizovat. A tak dostal projekt 3D tiskem proti COVID-19 svojí vlastní tvář a webové stránky. Vznikl transparentní účet (najdete na stránkách 3DAC.cz), jako skupina jsme dostali několik sponzorských darů a kluci, kteří se ujali organizace začali komunikovat mezi jednotlivými středisky a přerozdělovat tak jednotlivé komponenty štítů tam, kde je zrovna nejvíce potřeba. Mě tento nápad a ochota ostatních tiskařů pomoci velice mile překvapil a rozhodl jsem se tedy přidat do této nově vznikající struktury a podpořit i našimi tiskovými kapacitami a know-how.
Abychom i laikům přiblížili celý proces výroby takového štítu, vytvořili jsme krátké video, které zjednodušeně ukazuje jednotlivé kroky procesu výroby.
Záběr malé části naší 3d tiskové farmy se dostal i do videa Josefa Průši o výrobě obličejových štítů (ang.jazyk – lze zapnout CZ titulky), kdy zmiňuje že je hrdý na to, že se výroby ochranných pomůcek ujala i komunita tiskařů (čas 3:42), která je rovněž rozdávala tam kde je třeba. Díky všem, co pomáhají.
Aktuální seznam podpořených organizací, kterým jsme darovali celoobličejové štíty:
- Sdružené Zdravotnické zařízení Krnov
- Dopravní Inspektorát Opava, Policie ČR
- Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje Bruntál – výjezdové stanoviště Krnov, Bruntál, Vrbno, Rýmařov, Albrechtice
- MUDR. Olga Klosová, zubní lékařka Krnov
- Zubní ordinace Vojáček Jaromír, Bruntál
- Slezská Diakonie Krnov
- Armáda Spásy Krnov
- Charita Krnov
- Sestrička.cz Bruntál (pečovatelská služba pro seniory)
- Domov pro seniory Krnov
- MUDR. Martínková Zuzana Vrbno p. P.
- MěU Krnov + Městská Policie
DOPORUČUJEME!! – Jak štíty dezinfikovat najdete v průběžně aktualizovaném článku zde.
Víte o dalších organizacích, které štíty potřebují také? Kontaktujte nás na čísle 776 469 903 nebo emailu info@3dplay.cz. Pokusíme se Vám štíty zajistit nebo předáme kontakt na nejbližší středisko ve vaší lokalitě.